Večer čakavske poezije u Lošinjskom muzeju

Iz Tesle i Mlota Pepe Kalafota

U četvrtak 7. 6. 2018. u 19 sati, u Velikoj dvorani Palače Fritzi zabavio nas je svojim umijećem Tonko Božanić Pepe- Kalafot.

Poznati komiški kalafat, pučki pjesnik i zabavljač Tonko Božanić Pepe - Kalafot rođen je u  Komiži 6. siječnja 1947. Ranih sedamdesetih  godina prošlog stoljeća otkriva pjesničko stvaralaštvo s kojim živi do danas. Predstavlja se recitativnim performansima u rodnoj Komiži, po obali i otocima, diljem Lijepe naše, a gostovao je i u Sloveniji. Imao je zapažene nastupe na radijskim stanicama Splita, Dubrovnika, Zadra, Pule, Zagreba i Osijeka. Brojne pjesme Kalafota iz Komiže objavljene su u časopisima Slobodna Dalmacija, Hrvatskoj zori i Književnoj Rijeci. Prvu zbirku poezije objavio je davne 1997. godine. Živi i stvara u Komiži, kreativno se bavi izradom dekorativnih i funkcionalnih predmeta od različitih vrsta drva i recitira novo stihovlje nastalo potpuno nehotično u radioni, na teraci, komiškoj rivi, gdje god se nađe, jer to je neraskidiv dio njegova duha, to je on – životni performer Tonko Božanić Pepe, Kalafot iz Komiže.

Organizatori događanja su Lošinjski muzej, Jedriličarski klub Jugo i TZ Grada Malog Lošinja.