Radionica "Dok slikam vidim glazbu, dok sviram čujem boje..."

Uoči  obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja, edukativni odjel Lošinjskog muzeja organizirao je likovno-glazbenu radionicu pod nazivom "Dok slikam vidim glazbu, dok sviram čujem boje..." koja se održala u utorak, 7. svibnja 2019. u Galeriji Fritzi. Dvosatnu radionicu, za učenike 2. razreda Osnovne škole Maria Martinolića Mali Lošinj, vodio je akademski slikar, jazz glazbenik i ilustrator Vedran Ružić. U prvom dijelu radionice Ružić je razgovarao s učenicima o sintezi više različitih vrsta umjetnosti, posebice o spoju likovne i glazbene umjetnosti, kada im je pokazao svoje slikarske radove i vlastite instrumente – bas gitaru i kontrabas. Polaznicima radionice svirao je na oba instrumenta ponešto od klasične glazbe i vlastite kompozicije. Također, pokazao im je i čitao iz svoje 4 autorske ilustrirane slikovnice. Potom je zadatak učenika bio da ih slušanje glazbe koju je svirao inspirira za stvaranje slikarskog rada tehnikom tempera na papiru. Učenike je upoznao sa slikarskim priborom, a bio je prigodno odjeven u slikara! Glazba je pobudila mnoge dječje zamisli koje su potom, u likovnom praktičnom dijelu, prešle na papir. Ružić je pojedinoj djeci pokazao i kako svirati na bas gitari, objašnjavao im je razliku između pojedinih instrumenata, pričao o jazz glazbi, o svom slikanju i područjem kojim se bavi, a to je upravo povezanost različitih vrsta umjetnosti: kako slikarstvo i vizualne umjetnosti mogu utjecati na stvaranje glazbe, a kako sama glazba može inspirirati slikare na likovne kreacije. Na kraju radionice uslijedila je evaluacija kada je slikar analizirao sve učeničke radove. U dvosatnoj radionici, učenici su bili apsolutno oduševljeni... Ružić je dijelio autograme, ispunjavao glazbene želje, svirao za vrijeme izvođenja radionice, a atmosfera je bila interaktivna, motivirajuća i vrlo ugodna...